Adana İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

TUR OPERATÖRLERİNDEN ADANA’YA TUR MÜJDESİ

 
                                      HİPOKOTAMUS / YUMURTALIK
 
 
 
                                              SEYHAN BARAJ GÖLÜ
 
 
 
                                                    MAGARSUS / KARATAŞ
 
 
 
                                                      KOZAN KALESİ
 
 
 
                                          KAPIKAYA KANYONU / KARAİSALI
 
 
 
                                                       BÜYÜK SAAT / MERKEZ
 
 
                                                        ARIKAN KONAĞI / KOZAN
 
 
                                                 ANAVARZA ANTİK KENTİ /KOZAN
 
 

                                 TUR OPERATÖRLERİNDEN ADANA’YA TUR MÜJDESİ

    Bakanımız Sayın Ömer ÇELİK’in Adanamıza yaptığı yatırımlar sonucunda Adananın sahip olduğu tarihsel ve kültürel değerlerinin tanıtılması, turizm sektörünün gelişmesini sağlamak amacıyla Adana Valiliği  ve Türkiye Seyahat Acentaları Birliği ile ortaklaşa TURSAB’a bağlı Tur Operatörleri 24-26 Nisan tarihleri arasında Adana’ya davet edilmiştir. Bir proje kapsamında  gerçekleştirilen  dünyaya ve Türkiye’nin her köşesine kültür turları düzenleyen Tur Operatörlerinin Adana’ya  bu tarihlerde yaptıkları kültür turu gezisi önümüzdeki günlerde bölgeye yapılacak yeni turların müjdesiyle   tamamlandı. Adana’nın  simgesi haline gelen portakal çiçeklerinin kokusu eşliğinde bir bahar havası içerisinde geçen gezi programı çerçevesinde Tur Operatörleri önümüzdeki günlerde Bölgemize düzenleyecek  turlarına özellikle hayran kaldıkları Kent merkezini, Kapıkaya Kanyonu ve Anavarza Antik Kentini koyacaklarının müjdesini verdiler.

    Tur Operatörleri tarafından Kapıkaya Kanyonunda yapılan yürüyüş etkinliğinin arkasından yapıldığı dönemin bir mühendislik harikası olan ve bugünde kullanılmaya devam eden Türkiye’de eşi olmayan Varda Köprüsü ziyaret edilmiş, aynı gün içerisinde Karataş-Magarsus Antik Kenti’ne bir gezi düzenlenerek  son yıllarda  İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne bağlı Arkeologların büyük bir özveriyle yaptıkları kazıyla gün yüzüne  çıkardıkları Antik Tiyatronun basamaklarında gün batımını seyretmişlerdir. Pazar günü  ise Ceyhan İlçe sınırları içerisinde yer alan ve yapıldığı dönemdeki sağlamlığı ve ihtişamıyla günümüze kadar ayakta kalan Yılankale gezilmiştir. Aynı gün içerisinde Kozan İlçesinde  yer alan ve bir zamanlar Bölgeye başkentlik yapmış ve son yıllarda yapılan kazılarla ortaya çıkarılan   Anadolu’nun hiçbir Antik kentinde bulunmayan  duble yoluyla kalesi ve zafer kapısıyla, ayakta kalan kalıntılarıyla UNESCO’ya aday Antik Kenti  Anavarza ve Kozan İlçemizde yer alan ve Kozanın sırtını dayadığı Kozan Kalesi ziyaret edilmiştir. Bu ziyaretin ardından henüz bakir olan tarih ve denizin bütünleştiği eşsiz güzellikteki Yumurtalık-Aigeai Antik Kenti akşam gün batımında Tur Operatörlerimizi ağırlamıştır. Yine Sayın Bakanımız Ömer Çelik’in katkılarıyla kazısı yapılarak ortaya çıkarılan ve üzerindeki tasvirlerde hiçbir yerde olmayan balık tutan Erosların tasvir edildiği “Hippokamposlu  Mozaik” ile  mozaiklerin büyülü dünyasında Roma Dönemine bir yolculuk yapılmıştır.

    Toplam 3 gün süren bu gezi programında tarihsel zenginliklerimiz yanında Adana’nın  sahip olduğu ve bir kültürler arası kaynaşmanın birikimi olan ve Bölge insanlarının sıcaklığı ile sunumda bir  görsellik şölenine dönüşen  Adana yemekleri bir gastronomi zenginliğiyle damaklara ve göze hitap ederek tur operatörlerini ağırlamıştır.  Gezi  sonucunda  Tur Operatörlerin Adana’ya çizdikleri   gezi destinasyonunun içine  tarih, doğa ve gastronomiyi alarak önümüzdeki günlerde bölgeye yapılacak kültür turlarının haberini vererek  büyük bir memnuniyetle ayrılmışlardır. Adana için çok yakında  Bölgeye çok sayıda turun düzenleneceği  müjdesini her kesimden halkımıza duyurmak Adana  için gezinin en önemli sonucu olmuştur.