Adana İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Atatürk Evi Müzesi/Atatürk’s House Museum

Geleneksel Adana Evlerinin tipik özelliklerini gösteren yapı, tescilli taşınmaz kültür varlığı olup, dönemini en iyi anlatan sivil mimarlık örneklerinden biridir. 15 Mart 1923 tarihinde Atatürk ve eşi Latife Hanım Adana ziyaretleri sırasında Ramazanoğlu Suphi Bey'e ait bu konakta ağırlanmışlardır. Atatürk Bilim ve Kültür Merkezi Müzesi Koruma ve Yaşatma Derneği'nce zamanın Kolordu Komutanı Bedrettin DEMİREL'in önderliği ve halkın yardımıyla kamulaştırılıp restorasyonu yapılan bina, 1981 yılında Müze Müdürlüğü'ne bağlı bir birim olarak hizmete açılmıştır. 

The Museum is a registered immovable cultural asset and originally a traditional Adana House reflecting the civil architectural characteristics of the period. During their visit to Adana on March 15, 1923, Atatürk and his wife Latife accommodated in this mansion belonging to Suphi Pasha from Ramazanoğlu Principality. The building was nationalised and restored by Atatürk Science and Culture Centre Protection and Memorial Association in the leadership of Corps Commander Bedrettin DEMİREL and with the help of public, and it was opened to service as a unit affiliated to Museum Directorate in 1981. 

Atatürk'ün Adana'ya geliş tarihi olan 15 Mart her yıl bu binada resmi törenle kutlanmaktadır. Müzede Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyetin ilk yıllarına ait bilgiler, çeşitli belgeler ve fotoğraflarla anlatılmaktadır. 

March 15, the date on which Atatürk came to Adana, is solemnised annually in this building. The Museum includes information, documents and photos belonging to the early years of Republic and War of Independence. 

İki kattan oluşan müze binasının alt katında Çalışma Odaları, Kütüphane, Sofa, Yatak Odası, Basın Odası ve mücahitler Odası yer almakta olup üst katında ise Hatay Odası, Silah Odası, Yaver Odası ve Kuvay-i Milliye Odası bulunmaktadır.

The Museum has two storeys; in the first storey, there are study rooms, library, sofa, bedroom, press room and warriors’ room; and there are Hatay room, arms room, military assistant’s room and room of national forces in the second storey.

Nasıl Gidilir? : Otobüs, taksi ve belediye otobüsleri ile 
ulaşım sağlanabilmekte olup ayrıca aşağıda yer alan linklerden veya fotoğraf galerisinden google haritadaki konumuna ulaşabilirsiniz.

Uçak 2.jpgAdana Şakirpaşa Havaalanı-Adana Atatürk Evi Müzesi Google Map
Otogar 8.jpgAdana Otobüs Garı-Adana Atatürk Evi Müzesi Google Map
Tren 3.jpgAdana Tren Garı-Adana Atatürk Evi Müzesi Google Map


  • Atatürk Evi Müzesi.jpg
  • Atatürk Evi Müzesi .jpg
  • Atatürk Evi Müzesi .jpg