Adana İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Adana İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü

Adana İl Halk Kütüphanesi 1923 Yılında zamanın Milli Eğitim Müdürü'nün emriyle Şeyh ve Ramazanoğulları Kitaplarının birleştirilmesi ile kurulmuştur. Ulu Camii Kütüphanesindeki kısmen el yazması kitaplara ek olarak diğer Vakıf Kurumlarındaki kitapların toplanması ile Ramazanoğlu Kitaplığı adı altında hizmete geçmiştir. Sonra Maliye Dairesi adı altındaki binada 1963 yılında İl Halk Kütüphanesi adı ile restore edilen bitişik binaya taşınmıştır.1976 yılında Hacı Ömer Sabancı Vakfı tarafından yaptırılan Kültür Merkezi Kütüphane Binasına taşınmıştır. Bina iç donanımı 1994 yılında Kültür Bakanlığınca modernize edilmiştir.

Adana İl Halk Kütüphanesinde Çocuk, Yetişkin, Süreli Yayınlar, Okuma, Ödünç Verme Bölümü, Çok Amaçlı Salon ve İnternet Erişim Merkez'in hizmetlerimiz verilmektedir. Ayrıca Müdürlüğümüze bağlı olarak İlimiz Merkezinde Karacaoğlan Edebiyat Müze Kütüphanesi ve Ramazanoğlu Kültür Merkezi Çocuk ve Gençlik Merkezi Kütüphanesi adıyla 2 adet Şube Kütüphanesi hizmet vermektedir.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğünce Materyaller  KOHA Kütüphane Otomasyon Sistemiyle internet ortamında kayıtlıdır.  İl Halk Kütüphane Müdürlüğü Merkez Kütüphane demirbaşına kayıtlı bütün kitaplar ve kitap dışı materyaller kaydedilmiştir. Bu kayıtlara isteyen her okuyucu internet ortamından erişebilmektedir.

Detaylı bilgiye ve iletişim bilgilerine http://adanakutup.gov.tr/ web sayfası linkinden ulaşabilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Şehir merkezinde olduğu için dolmuş, halk ve belediye otobüsleri ile kolay olarak gidilir. Şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilmekte olup ayrıca aşağıda yer alan linklerden veya fotoğraf galerisinden google haritadaki konumuna ulaşabilirsiniz.


Uçak 2.jpgAdana Şakirpaşa Havaalanı-Adana İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü Google Map
Otogar 8.jpgAdana Otobüs Garı-Adana İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü Google Map
Tren 3.jpgAdana Tren Garı-Adana İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü Google Map