Adana İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası

T. C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak kurulan Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası, Cumhurbaşkanlığı Devlet Senfoni Orkestrası (CSO), İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası (İDSO) ve İzmir Devlet Senfoni Orkestrası (İzDSO)dan sonra kurulan dördüncü senfoni orkestrasıdır. Resmi olarak orkestra şefi Hikmet ŞİMŞEK’in vasıtasıyla 1988 yılında kurulan orkestramız, ilk çalışmalarına 17 kişilik çok küçük bir kadroyla, orkestra şefi Emin Güven YAŞLIÇAM’ın yönetiminde 1991 yılının son aylarında başlamıştır. İlk konserini 1992 yılında, Adana'nın düşman işgalinden kurtuluş günü olan 5 Ocak’ta gerçekleştirmiştir.

Orkestra, ilerleyen yıllarda yapılan sınavlar ile müzisyen kadrosunu genişletmiştir. Aynı zamanda Çukurova Filarmoni Derneği'nin de katkılarıyla diğer Senfoni Orkestraları, Opera ve Bale Orkestraları ve Devlet Konservatuarlarından aldığı misafir sanatçılarının desteğiyle olağan konserlerini başarıyla sürdürmektedir. Bu tür çalışmaların yanı sıra, dönemin NATO Genel Sekreteri ve Belçika eski Dışişleri Bakanı Willy Claes, özel bir konserin ilk bölümünde orkestrayı yönetmiştir. Adana 6. Kolordu Komutanlığı'nın desteği ile Çaykovski'nin 1812 Uvertürünü, Çukurova Üniversitesi Açıkhava Tiyatrosu’nda gerçek top atışları eşliğinde seslendirmiştir.

Ç.D.S.O. kurulduğu günden bu yana birçok yurtiçi ve yurtdışı turneleri gerçekleştirmiştir, bunlardan bazıları; Tarsus, İskenderun, Diyarbakır, Malatya, Trabzon, Mersin, Çanakkale, Gaziantep, Antalya, Antalya Aspendos Antik Tiyatrosu, Ankara, İstanbul, Elâzığ, Kıbrıs, Suriye, Almanya, Azerbaycan ve Japonya turneleridir. Bu ülke ve şehirlerin çoğuna birden fazla kez turne konserleri düzenlemiş olan orkestra, Japonya turnesi esnasında Çaykovski’nin 1. Piyano Konçertosu ve 5. Senfonisinin CD kaydını gerçekleştirilmiştir.

Side Uluslararası Müzik Festivali, Mersin Uluslararası Müzik Festivali, Xheki Uluslararası Müzik Festivali (Azerbaycan), Bellapais Uluslararası Müzik Festivali (Kıbrıs), Kıbrıs Uluslararası Müzik Festivali, Salamis Uluslararsı Müzik Festivali, Urfa Uluşal Müzik Festivali, Bodrum D-marin Uluslararası Müzik Festivali, Adana Altın Koza Film Festivali ve Adana Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı ve bunlar gibi birçok önemli festivalde başarılı konserler gerçekleştirmiştir.

ÇDSO her sezon çeşitli özel haftalarda zengin klasik batı müziği repertuvarının yanı sıra, pop müzik, klasik Türk müziği ve film müziği repertuvarlarını da içeren konserlere yer vermektedir.

Her sezon programını özenle hazırlayıp, Adanalı izleyicilere çok sesli evrensel müziği tanıtıp sevdirebilmek için çalışmalarını büyük bir özen içinde gerçekleştiren ÇDSO, ayrıca birçok eserin Dünya'da ve Türkiye'de ilk seslendirilişleri gerçekleştirilmiştir.

2000-2006 yılları arasında, Mayıs ve Eylül aylarında Antalya Aspendos açık hava tiyatrosunda yerli ve yabancı turistlere düzenli olarak konserler vermiştir. “Hacı Sabancı'yı Anma” konseri gibi her sezon düzenli olarak yapılan özel konserleri de Adana izleyicisine sunmaktadır.

Ç.D.S.O.’nun klasik müziği sevdirmek ve halka tanıtmak amacı ile gerçekleştirdiği eğitim konserlerine birçok okul İl Milli Eğitim Müdürlüğü vasıtası ile davet edilerek, öğrencilere enstrüman tanıtımı yapılmakta ve çok sesli müzik anlatılmaktadır.

Konserleri izleyeme imkânı olmayan sanatseverlere ulaşmak ve yine çok sesli müziği tanıtabilmek amacıyla ÇDSO, sezon içerisinde çeşitli köy ve ilçe okullarına, cezaevi personel ve hükümlülerine ve pamuk tarlalarında çalışan işçilere eğitim konserleri düzenleyerek çok sesli müziği konser salonlarının dışına taşımaktadır.

Elazığ türkülerinin senfonik olarak düzenlenmesi ile “Harput Senfonisi” adı altında turne konserini ilk olarak Elazığ’da gerçekleştiren ÇDSO, bu konserin tekrarını Ankara ve İstanbul turneleriyle devam ettirmiştir.

ÇDSO’nun projeleri olan “Senfoni ile İlahiler” ve “Senfoni ile Türküler” projeleri birçok şehirde sanatseverlerle buluşturulmuş ve DVD kaydı yapılan bu projeler çok beğeni kazanmıştır.

Ç.D.S.O. hava şartlarının elverişsizliğine rağmen Türkiye’de ilk kez Nemrut Dağı’nda ve Cendere köprüsünde konser vererek bir ilki gerçekleştirmiştir.

2015 yılında gerçekleştirilen Portakal Çiçeği Karnavalı kapsamında gerçekleştirilen kapanış konserini yaklaşık 100.000 kişi izlemiş ve çok büyük övgüler alarak bir rekora imza atılmıştır.

Geleneksel Türk müziğinin çok sesli olarak yeniden düzenlenmesi ve evrensel boyutlara taşınmasını her daim amaçlamış olan ÇDSO bu amaçla 2018 yılında Türkiye’nin önde gelen Tambur virtüözlerinden Doç. Dr. Murat Salim Tokaç ile beraber “Senfonik Saz Eserleri” projesini hayata geçirmiş ve CD kaydı yapılan bu projenin tanıtım konserlerini Adana ve İstanbul’da gerçekleştirmiştir.

ÇDSO her yıl yaz aylarında “Antik Kentler Konserleri” adı altında ülkemizin dört bir yanında bulunan antik kentlerde “Senfoni ile Müziğimiz” proje konserleri gerçekleştirmektedir ve ülkemiz kültür ve turizmine hizmet etmektedir.

Her yıl on binlerce seyirciyi çok sesli müzik ile buluşturan Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası, Mustafa Kemal Atatürk'ün "TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN TEMELİ KÜLTÜRDÜR" düşüncesi ışığı altında, O'na layık olma yolunda konserlerini sürdürmektedir.

Web Sayfası: https://www.cdso.gov.tr/

İletişim Bilgileri:http://cdso.gov.tr/iletisim

Nasıl Gidilir: Şehir merkezinde olduğu için dolmuş, halk ve belediye otobüsleri ile kolay olarak gidilir. Şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilmekte olup ayrıca aşağıda yer alan linklerden google haritadaki konumuna ulaşabilirsiniz.

Uçak 2.jpgAdana Şakirpaşa Havaalanı-Çukurova Devlet Senfoni Orkestra Müdürlüğü Google Map
Otogar 8.jpgAdana Otobüs Garı-Çukurova Devlet Senfoni Orkestra Müdürlüğü Google Map
Tren 3.jpgAdana Tren Garı-Çukurova Devlet Senfoni Orkestra Müdürlüğü Google Map

  • Çukurova Devlet Senfoni Orkestra Müdürlüğü.jpg
  • Çukurova Devlet Senfoni Orkestra Müdürlüğü .JPG
  • Çukurova Devlet Senfoni Orkestra Müdürlüğü .JPG
  • Çukurova Devlet Senfoni Orkestra Müdürlüğü .jpg
  • Çukurova Devlet Senfoni Orkestra Müdürlüğü.JPG
  • Çukurova Devlet Senfoni Orkestra Müdürlüğü .JPG