Adana İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

“Müzikle Şenlenen Yürekler” Projesi

Valiliğimiz koordinesinde yürütülen Güney Adana Kalkınma Programı kapsamında Müdürlüğümüzce Müzikle Şenlenen Yürekler Projesi hazırlanmıştır.

Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığıyla yürütülen proje; gelir seviyesi düşük mahallelerde eğitim gören öğrencilerin topluma kazandırılmasının ve sosyal becerilerinin arttırılmasının, barış ve huzur ortamının gelecekte de idame ettirilebilmesi ve korunabilmesi için bir gereklilik mahiyeti taşıdığı fikrini temel almaktadır. Çocukların ve gençlerin toplumun dışına itilmeden, eşitlik ilkesi çerçevesinde yaşaması ve sosyal faaliyetlere katılması, şehirlerin ve ülkelerin sosyal kalkınma hedeflerinin gerçekleştirilebilmesi için önem arz etmektedir çünkü çocuklar ülkelerin geleceğidir ve hiçbir ülke geleceğini riske atamaz.

Proje kapsamında; Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası ile birlikte 22 Kasım 2017 tarihinde Büyükşehir Belediyesi Konser Salonu'nda, 49 okuldan 54 müzik öğretmeninin katılımı ile bir bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Projenin amacı ve planlanan faaliyetleri hakkında bilgi verildi. 20 Aralık 2017 tarihinde ise bilgilendirme toplantısına da katılmış olan 35 okuldan, müziğe ilgisi ve yeteneği olduğu düşünülen 353 öğrenci ve 39 müzik öğretmenine Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası tarafından eğitim konseri verildi. Öğrencilere müzik aletleri tanıtıldı ve orkestra hakkında bilgi verildi. Projenin ilerleyen süreçlerinde yetenekli öğrencilerin profesyonel şekilde yönlendirilmesine ilişkin çalışmalar yapılacaktır.