Adana İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

“Güney Adana Tarih ve Kültürle Buluşuyor” Projesi

Valiliğimiz koordinesinde yürütülen Güney Adana Kalkınma Programı kapsamında Müdürlüğümüzce Güney Adana Tarih ve Kültürle Buluşuyor Projesi hazırlanmıştır.

Yaşadığı şehrin kültürüne ve tarihine uzakta yetişen çocuklar, kültürlerini yaşatamamakta ve gelecek nesillere aktaramamaktadır. Çocukların ve gençlerin, tarihe tanıklık eden yapılar, antik kentler, köprüler vb. hakkında bilgi sahibi olmadan tarihlerine ve tarihi eserlere sahip çıkması ve toplumumuzda kültür ve tarih bilincinin yerleşmesi beklenemez. Bu bağlamda, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce yürütülen proje ile öğrencilerin kültürel, tarihi ve turistik değerler hakkında bilgi sahibi olması; arkeoloji, antropoloji gibi yeni bilim dallarıyla tanışarak öğrenciler için yeni ufuklar açılması; kültür varlıkları konusunda farkındalık yaratılması ve söz konusu öğrenciler vasıtasıyla toplumda milli kültür ve tarih bilincinin yerleştirilmesi hedeflenmektedir. 

Proje kapsamında Güney Adana Bölgesinde eğitim gören orta öğretim öğrencilerine, Adana’daki tarihi, turistik ve kültürel değerleri anlatan sunumlar yapılmaktadır. Şu ana kadar 1394 öğrenciye sunum yapılmıştır. Proje kapsamında ayrıca, Müzeler Haftası etkinlikleri çerçevesinde söz konusu öğrencilerin Yeni Adana Müze Kompleksini ziyaret etmeleri sağlanacak; sunum yapılan öğrencilerden okul yönetimleri tarafından belirlenecek başarılı öğrenci ile öğretmenlerinin 2018 yılının Nisan ayında düzenlenecek olan Turizm Haftası etkinlikleri çerçevesinde kültür gezilerine katılması sağlanacaktır.