Adana İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

"Geleneksel El Sanatları İle Kadınlarımız İş Sahibi Oluyor" Projesi Hürriyet Gazetesinde

 

“KURSİYERLERİN BU ZAMANA KADAR YAPTIKLARI ÇALIŞMALARI YERİNDE İNCELEMEK ÜZERE RAMAZANOĞLU KÜLTÜR MERKEZİNİ ZİYARET EDEN VALİ YARDIMCISI AHMET BEYOĞLU VE SODES KOORDİNASYON BİRİMİ YETKİLİLERİ, İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRÜ SABRİ TARİ’DEN PROJE VE BUGÜNE KADAR YAPILAN ÇALIŞMALAR HAKKINDA BİLGİ ALDI.”

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce yürütülen ve Adana Valiliği Sosyal Destek Programı (SODES) Koordinasyon Birimi tarafından desteklenen ‘Geleneksel El Sanatları ile Kadınlarımız İş Sahibi Oluyor’ projesi kapsamında, ev kadınlarına yönelik 6 ay sürecek ‘Geleneksel Kıyafet Tasarımı’, ‘Ahşap Oymacılığı’ ve ‘Sedef İşlemeciliği’ kursları devam ediyor.
Proje kapsamında ikinci ayını tamamlayan kurslar 6 ay sürecek olup, kurs sonunda kursiyerlere verilecek ‘Kurs Bitirme Belgesi’ ile kursiyerler proje ortağı olan İŞKUR’a kayıt yaptırarak, Usta Öğretici olarak iş sahibi olabilecek. Kursiyerlerin KOSGEB’in açacağı ‘Girişimcilik Destek Programı’ kapsamında girişimcilik desteğinden de faydalanabilecekler. İstihdama yönelik olan proje sonucunda ev kadınları hem meslek sahibi olacak, hem ailesine, hem de ülke ekonomisine katkı sağlayacaklardır.
Kursiyerlerin bu zamana kadar yaptıkları çalışmaları yerinde incelemek üzere Ramazanoğlu Kültür Merkezini ziyaret eden Vali Yardımcısı Ahmet Beyoğlu ve SODES Koordinasyon birimi yetkilileri, İl Kültür ve Turizm Müdürü Sabri Tari’den proje ve bugüne kadar yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.


         Kursiyerlerin yaptığı çalışmaları inceleyen Vali Yardımcısı Beyoğlu, "Açılan bu kurslarımızın kadınlarımızın ve genç kızlarımızın bireysel gelişimlerine katkı sağlamaktadır. Bu kurslarla kadınlarımız meslek sahibi olduğu gibi aile bütçesine de katkıda bulunacaklardır. Özellikle ahşap oyma ve sedef kakma kurslarında eğitim gören kadınlarımızın yaptığı ürünlerle bugüne kadar erkekler tarafından yapılan ve güç isteyen ahşap oyma ve sedef kakmanın kadınlarımız tarafından da yapılabileceği kanıtlanmış olmasından dolayı mutlu olduğumuzu ifade etmek istiyorum” diye konuştu.

Projenin açılışı 3 Aralık 2015 tarihinde Vali Mustafa Büyük’ün katılımıyla Ramazanoğlu Kültür Merkezi’nde başlamıştı.