Adana İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

“Adana’da Varda Var!” Projesi

Adana Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından, 2015 yılı Üretim ve Çevre Altyapısının İyileştirilmesi Mali Destek programı kapsamında Çukurova Kalkınma Ajansı’na hazırlanan “Adana’da Varda Var!” projesi 953.149,51 TL destek miktarı ile kabul edilmiş olup projeye ilişkin işlemler başlatılmıştır. Proje, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Koordinesinde Karaisalı Belediyesi, Orman Bölge Müdürlüğü ve Karaisalı Kaymakamlığı tarafından yürütülecektir.

Proje kapsamında Kapıkaya Kanyonu ile Varda Köprüsü arasına yürüyüş parkuru; Yerköprü Mesire Alanında Yürüyüş Parkuru, Asma Köprü ve Dinlenme Tesisi yapılması planlanmaktadır.

Proje; turizm potansiyeline sahip Karaisalı ilçesini ziyaret eden turist sayısının arttırılması, kültürel mirasımız olan Varda Köprüsü’nün yerel, ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtılması ve alternatif turizm sektöründeki yerinin sağlamlaştırılması, kültürel ve doğal mirasımız olan Yerköprü ve Kapıkaya kanyonunun tanıtılması, bölge halkına kültürel duyarlılığın aktarılması ve Karaisalı ilçesinin turizm altyapısının iyileştirilmesi başta olmak üzere birçok amaca hizmet edecektir.  

Projeye ilişkin sözleşme Çukurova Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Lütfi ALTUNSU ile   İl Kültür ve Turizm Müdürü Sabri TARİ tarafından karşılıklı imzalanmıştır.